Ház tervezés, alaprajz tervezés, generáltervezés
Irodánk jelenleg teljes lekötöttséggel működik!<br /> Új feladatot jelenleg nem tudunk vállalni!
Szerződés és 30% előleg-fizetést követően, a tervezési munkát legkorábban a szerződést követő 3. hónapban tudjuk kezdeni.

Családi ház esetében a tervezésre legkevesebb 3 hónapot szükséges szánni, és az e-naplóba történő tervfeltöltést követő 15 nap után lehet a kivitelezést kezdeni.

Összefoglalva: a kivitelezést a szerződés megkötésétől számított 6. hónapban lehet legkorábban kezdeni.

Energiatanúsítvány

Mai világunkban egyre fontosabbá válik a környezetvédelem és az energiatudatosság. Miközben az energiaárak hol emelkednek, hol csökkennek, a fogyasztás mértéke nem csökken, sőt!
Ezért vezette be az Európai Unió az energia tanúsítványt: segítségével az épületeket energiagazdaságossági szint szerint értékelhetjük és csoportosíthatjuk, így a jövőben szabályozható lesz, hogy csak alacsony fogyasztású épületek épülhessenek.

Ingatlan eladásakor, 1 évnél hosszabb időre szóló bérlet esetében, vagy új ingatlanba történő költözéskor önnek valószínűleg szüksége lesz az ingatlanhoz tartozó energiatanúsítványra, amely 2012-től jogszabály szerint is részét kell képezze a legtöbb épület, ház és lakás adásvételi vagy 1 évet meghaladó bérbeadási folyamatának.

Mire szolgál az energiatanúsítvány?

Az energiatanúsítvány megmutatja, hogy az adott épület milyen energetikai besorolással rendelkezik.
Az Európai Unió irányelve, hogy a közeljövőben az épületek döntő többsége A és A+ besorolású legyen. Ennek a célja a környezetvédelem és az energiatakarékosság, a lakosság, valamint az állami és önkormányzati épületek energiafogyasztásának csökkentése.

Az érvényes magyar jogszabályok szerint minden új épületnek legalább C – „követelményeknek megfelelő” – osztályú besorolásúnak kell lennie. Az üzemeltetők számára is hasznos, ha minél jobb besorolású ingatlant használnak, hiszen minél nagyobb egy épület energiahatékonysága, annál kevesebb lesz a várható rezsiköltség.

A tanúsítás menete

Az épületenergetikai tanúsítást a 7/2006. (V. 24.) TNM rendelet az épületek energetikai jellemzőinek meghatározásáról című rendelet alapján szükséges elvégezni. Ennek során a jogszabályban rögzített számítási mód alapján A – G kategóriákba soroljuk be az ingatlant az energiahatékonyságuk szempontjából.

Hogyan történik az energetikai tanúsítás?

Egyeztetést követően az energetikai tanúsítást végző cég elvégzi a szükséges számításokat a meglévő tervek vagy egy helyszíni felmérés alapján.

Új ingatlanoknál már 2009 óta kötelező az energiatanúsítvány, melyet a használatbavételi engedély kiadásakor kér számon az illetékes Építési Hatóság.

Új épület esetében az energetikai számítást az építési engedélyeztetési tervvel együtt el kell készíteni. Ennek során az épületet tervező építész tervezőnek nyilatkoznia kell arról, hogy az épület megfelel a jogszabályban rögzített energiahatékonysági követelményeknek, tehát az ingatlan eléri a legalább “C” (követelményeknek megfelelő) besorolást.

A használatbavételi eljárásnál az épület-energetikai tanúsító cég feladata, hogy a tervdokumentációt, az ahhoz mellékelt energetikai számítást és a felelős műszaki vezető írásos nyilatkozatát ellenőrizze, majd ezek alapján kiállítsa az energiatanúsítványt.

Energiatanúsítvány kiállítása régebbi épület esetében

Ha az épület használatbavételi engedélye 2009 előtti, akkor az épületenergetikai tanúsító cégnek el kell készítenie az energetikai számításokat. Ennek a feladatnak a bonyolultsága függ az épületről rendelkezésre álló adatoktól is: milyen tervek és dokumentációk állnak rendelkezésre. Szélsőséges esetben az energiatanúsítványhoz szükséges adatokat régebbi épületek esetén csak helyszíni felméréssel lehet megállapítani.

építész tervező energiatanúsítvány

Mikor kötelező igénybe venni az energetikai tanúsítást?

2012. január 1-től a következő szabályok vannak érvényben:

  • nem adható ki használatbavételi engedély új épületek esetében energetikai tanúsítvány hiányában;
  • ingatlan adás-vételkor az eladó felelőssége, hogy elkészíttesse az ingatlan energetikai tanúsítványát;
  • ha az ingatlan 1 évnél hosszabb távra kerül bérbeadásra, a bérbeadó köteles elkészíttetni az ingatlan energetikai tanúsítását;
  • kötelező az energiatanúsítvány az 1.000 m2-nél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű állami tulajdonban lévő közhasználati célt szolgáló épületek esetében.

Mikor nincs szükség energetikai tanúsítványra?

  • Különálló épületek esetében, amennyiben azok hasznos alapterülete 50 m2-nél kisebb;
  • ha az épület egy éven belül 4 hónapnál rövidebb használatra van szánva;
  • ha az épület használati időtartama legfeljebb 2 év;
  • vallási, hitéleti rendeltetésű ingatlanok esetében;
  • jogszabály által védetté nyilvánított épületek, illetve építészeti értékvédelemben részesült területen található épületekre;
  • mezőgazdasági ingatlannál;
  • azoknál az épületeknél, ahol a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat ideje alatt magasabb mint 20 W/m3;
  • ha a fűtési szezon során több mint hússzoros légcserére van szükség;
  • műhelyeknél;
  • sátrak, levegővel felfújt ideiglenes építmények esetén.

Építész tervező árajánlatkérésért és információkért, kérjük
keressen bennünket elérhetőségeinken!
Építész tervező Kapcsolat